Skip to Content

Panel dyskusyjny: "Gwiezdne Wojny": Konteksty kulturowe, religijne i filozoficzne"

Poznańskie Konwersatorium Religioznawcze
zaprasza na panel dyskusyjny:

„Gwiezdne Wojny: Konteksty kulturowe, religijne i filozoficzne”


„Gwiezdne Wojny” należą do jednego z czołowych wytworów popkultury, którego popularność nie słabnie od prawie czterdziestu lat. Od swojej premiery w 1977 r. zyskały status filmów kultowych, cieszących się uznaniem licznej rzeczy wiernych fanów. Nie ulega wątpliwości, że filmy, seriale, książki, komiksy czy gry, których akcja umieszczona jest w uniwersum stworzonym przez Georga Lucasa silnie oddziałuje na konsumentów współczesnej kultury. Obecnie trudno znaleźć osobę, która by nie kojarzyła postaci Dartha Vadera, powiedzenia „Niech Moc będzie z Tobą” czy specyficznej składni, którą posługiwał się Mistrz Yoda.

„Gwiezdne Wojny” przestały być tylko serią filmów, ale stały się elementem kulturotwórczym. Nie tylko wyznaczyły nowe, wciąż aktualne trendy w sposobie realizacji produkcji SF, ale też stały się źródłem inspiracji dla tworzenia nowych zjawisk. Enigmatyczna Moc i rycerze Jedi stali się podstawą dla powstania nowej religii: Kościoła Jedi. Wielu pasjonatów skupia się w grupach rekonstrukcyjnych poświęconych tym filmom (np. Legion 501, którego członkowie wcielają się w rolę imperialnych szturmowców).

G. Lucas włączył do stworzonej przez siebie fabuły liczne elementy z dobrze znanych systemów religijnych czy filozoficznych. Wyraźnie widoczny jest chociażby gnostyczny charakter dualizmu Mocy, elementy Platońskie czy nawiązania do kultur i religii dalekowschodnich. Sam twórca gwiezdnej sagi nie ukrywa swoich inspiracji klasycznymi pracami antropologicznymi jak np. „Złota gałąź” Jamesa Frazera czy tekstami Josepha Campbella. Korzystając z okazji niedawnej premiery kolejnej odsłony Sagi, chcemy Państwa zaprosić na panel dyskusyjny, w którym podejmiemy te i inne zagadnienia związane z bogatym uniwersum „Gwiezdnych Wojen”.

Uczestnikami panelu będą:
prof. Artur Jocz (Katedra Religioznawstwa i Badań Porównawczych UAM)
mgr Bartosz Lampkowski (Instytut Kultury Europejskiej UAM)
mgr Marek Szałagiewicz (Instytut Filologii Germańskiej UAM)

Moderator:
dr Damian Kokoć (Poznańskie Konwersatorium Religioznawcze)

Dyskusja odbędzie się 9 marca 2016 r., godzina 17.30, w sali D, budynku E, WNS UAM, ul. Szamarzewskiego 89.stat