Skip to Content

Mistyczni przyjaciele Allacha - bractwo mewlewiyya, czyli wirujący derwisze

W dalekiej Turcji, w mieście o nazwie Konya widnieje niesłychanej świetności meczet o błękitno – zielonej kopule. Jest to mauzoleum Dżalaluddina Rumiego, XIII – wiecznego mistyka, sufickiego poety, wielce pobożnego muzułmanina, zwanego Mevlana/Mawlana, czyli ,,Nasz Pan”. To właśnie od owego przydomka pochodzi nazwa bractwa mewlewiyya, znanych w Europie jako wirujący derwisze.
Sednem przekazu Rumiego jest idea, że mocą motywującą wszechświat jest miłość. Ową miłość wyrażał w wirowej ceremonii sema’, która pozwalała mu zbliżyć się do Boga. W myśl tego przesłania jemu potomni także wykorzystują tę praktykę. Odbywa się to w zaskakujący dwoisty sposób rozpoczynając wspólną modlitwą derwiszy, aby przejść w moment indywidualnego mistycznego doświadczenia, w którym świat ziemski przechodzi w świat Najwyższej Transcendencji. Wirujący są niczym sfery niebieskie krążące wokół słońca, a przez ich dłonie przepływa łaska Boża, którą pragną dzielić się ze światem.
Niemniej jednak ten fenomenalny obraz wirującego derwisza wymaga interpretacji symbolicznej, gdyż bez niej nie jesteśmy w stanie zrozumieć mądrości płynącej z nauki bractwa mewlewiyya.

Sylwia Wachulak
stat