Skip to Content

Świat Howarda Philipsa Lovecrafta w ujęciu religioznawczym

Howard Philips Lovecraft urodził się 20 sierpnia 1890 roku w Providence –  stolicy stanu Rhode Island w Stanach Zjednoczonych. Zmarł w tym samym mieście 15 marca 1937 roku. Był pisarzem, twórcą dziesiątków opowiadań niesamowitych. Jego proza początkowo przesiąknięta była duchem twórczości Edgara Allana Poe, czy też Lorda Dunsany’ego. Z czasem wyewoluowała w styl, który wpierw zyskał popularność głównie wśród jego korespondentów i odbiorców literatury spod znaku weird fiction.
    Prawdziwej sławy jego twórczość doczekała się na długo po śmierci autora. Stało się tak zwłaszcza dzięki cyklowi opowiadań spod znaku tzw. mitologii Cthulhu. Cykl ten zachwycił odbiorców przede wszystkim dzięki wykorzystaniu realistycznego stylu i głębi kosmicznej perspektywy. Stało się to znakiem rozpoznawczym autora.
    W swoim referacie przyjrzę się obecności elementów religijnych w twórczości „Samotnika z Providence”. Słuchaczom przybliżę nie tylko najbardziej znany aspekt pisarstwa Amerykanina, jakim jest bezapelacyjnie mitologia Cthulhu, lecz również znajdujące się na kartach jego opowiadań sposoby przejawiania się świętości, rodzaje miejsc świętych, rytuałów, magicznych czynności i artefaktów. Elementy te zanalizuję, posługując się ideami takich badaczy, jak Rudolf Otto, Mircea Eliade, Gerardus van der Leeuw.
    Pomimo wciąż niesłabnącego zainteresowania dorobkiem literackim H. P. Lovecrafta, w Polsce wydaje się być nadal pisarzem niedocenianym i traktowanym jako mało poważny obiekt do badań dla poważnych badaczy. Dlatego też pragnieniem moim jest nie tylko zabranie słuchaczy w podróż po świecie wykreowanym przez tego pisarza, ale również pokazanie, że postać i twórczość Lovecrafta może być atrakcyjnym polem badawczym dla współczesnego religioznawcy.

Miłosz Wiśniewski
stat